Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Az intézet szerint erősödött a Jobbik, az ellenzéki összefogás pedig több szavazatot gyűjtene be, mint a Fidesz.
Az IDEA Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint márciusban a biztos szavazóknál a hat együttműködő ellenzéki párt (DK+Momentum+Jobbik+MSZP+LMP+Párbeszéd) listája 48, míg a Fidesz–KDNP-é 44 százalékon állt.
Az intézet külön-külön is mérte a pártokat, a teljes népesség körében a Fidesz–KDNP 30 százalékon áll, ami pontosan megfelel az egy évvel ezelőtt, 2020. márciusában mérttel. A kormánypártok a biztos szavazó pártot választóknál az előző hónappal megegyező, 44 százalékon állnak.
Az ellenzéki pártok közül továbbra is a Demokratikus Koalícióé a legnagyobb támogatottság. A teljes népesség 11, a biztos szavazók 17 százaléka szavazna rá. A Jobbik két százalékpontos emelkedés után 10 százalékon áll a teljes népesség körében, és már 14 százalékon a biztos szavazók között. A Momentum Mozgalomnak az előző hónappal megegyező a támogatottsága (teljes népesség: 7%, biztos szavazók: 10%).
A teljes népességet tekintve az MSZP egy önálló indulásnál kiesne a parlamentből (4%), míg a biztos szavazók körében maradt 5 százalékon a támogatottsága. A parlamenti pártok közül a teljes népességen belül és a biztos szavazó pártot választók körében a Párbeszéd 2–2, míg az LMP 1–1 százalékot kapna.
A Magyar Kétfarkú Kutyapárt és a Mi Hazánk Mozgalom 2−2 százalék pontot kapna egy most vasárnapi parlamenti választáson a teljes népesség csoportjában. Az ismeretlen preferenciájúak (nem tudja melyik pártra szavazzon; nem mondja meg, hogy melyik pártra szavaz; illetve semmiképp sem menne el) aránya 2 százalékponttal, 29-ről 31 százalékra nőtt február óta.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd